Bjk1903.com - The Summit of Black Eagles
Live Java Chat
Send e-card
Chat Forum - Password Required
Live Game Coverage from the games of Besiktas...
Besiktas TV
Mailing List
Club Info
History
Squad
Leagues
Turkish Cups
European Cups
Links

We all are following you...

IKINCI YARI ÖNCESI GENEL BASIN AÇIKLAMASI

Besiktas Futbol takimi üzerine yapilan gereksiz spekülasyonlarin yogunlastigi ve Türkiye Futbol Ligi'nin ikinci yarisinin yakinda baslayacagi bu dönemde hem bu spekülasyonlara son vermek, hem de kulübümüzün ikinci yari öncesi aldigi kararlari açiklamak için bu basin toplantisi düzenlenmistir.

- Bilindigi gibi Avrupali, çagdas bir Besiktas hedefiyle yönetime geldik. Stratejimiz her yil Sampiyonlar Ligi'nde basariyla oynamak, Türkiye'de ise Sampiyon olmak ve Kupa'yi almakti. Bu hedeflerimiz degismemistir. Bu hedefler zamana ve kisilere göre degisecek hedefler degildir.

- Günümüz futbol sektöründe yukaridaki hedeflere basariyla ulasmak ancak kisisel inisiyatiflere bagli olmayan, kurumsallasmis, ufku genis ve arastirmaya açik bir yapilanmayla mümkündür. Hedefledigimiz çagdas Besiktas böyle bir Besiktas'tir.

- Yönetimimiz ilk geldigi günden itibaren bu yönde adimlar atmistir. Besiktas'i en az 4 yil bu hedefte tutacak bir takimin insasina geçilmistir. Besiktas'i bu hedefe götürecek bir Teknik Direktör göreve getirilmis, iç transferler, yerli ve yeni yabanci oyuncu transferleri kisa zamanda bitirilmistir. Takimimimiz 23 Haziran'da sezonu açmis, 26 Temmuz'da tarihinin en önemli maçlarindan birini oynamistir. Sampiyonlar Ligi'ne kalinarak ilk hedef gerçeklestirilmistir.

- Takimimiz sezonu en önce açan takim olmus ve bugüne degin 31 çok önemli maç oynamistir. Birçok takim bir sezonda 34 maç yapmaktadir. Bu yogun program, devrenin bitmesine bir ay kala takimda zihinsel ve fiziksel bir yorgunluga yolaçmistir.

- Takimimizin hem ilk yari basindaki dinemizmine ulasarak Sampiyonluk yolunda ilerlemesi, hem de futbol yönetimimizin kurumsallasmasi için devre arasinda birtakim çalismalar yapilmistir.

- Futbol komitesine yeni bir baskan seçilmesi yerine kendi içinde görev bölümü yapilmasina ve komitenin direk olarak Baskan Serdar Bilgili'ye baglanmasina karar verilmistir.

Komite kendi arasinda asagidaki sekilde görev bölümü yapmistir.

Yildirim Demirören: A Futbol Takiminin Idari Yönetimi.

Ibrahim Altinsay: Dis transferler, dis iliskiler ve yeni projeler.

Seyfi Karaca: Altyapi ve Tarama-Izleme.

Mete Düren: Saglik ve Istatistik.

Berk Eksioglu: Futbol subesinin Anonim Sirkete adaptasyonu.

Ayrica Futbol Subesi'nin basin iliskileri, Futbol Sube basin sözcüleri Ibrahim Altinsay ve Mete Düren tarafindan yürütülecektir. Haftalik basin toplantilariyla ve saydamlik ilkesi dogrultusunda ; futbol subesi ile ilgili dogru bilgiler ilk ve tek elden medyaya bu sekilde aktarilacaktir.

- Teknik ekip ve yönetim kadrolarinin disinda, Futbol Direktörü Erdil Arpaci FIFA, UEFA ve TFF iliskileri, dis iliskiler ve istatistik çalismalarindan sorumlu olarak çalismaktadir.
Futbol Takimi idari Menejeri Sinan Engin ise Futbol takiminin iç iliskileri ve sosyal düzeni , futbolcularin yönetim ve öteki birimler arasindaki iliskileri ,futbolcu izleme ve takimin diger idari konularindan sorumlu olarak göreve getirilmistir.
Ikisine de yönetimimizin güveni tamdir.

- Teknik ekibimiz, sezon basindaki basarili çikisi daha üst düzeyde yakalamak için çalismalara baslamistir ve Antalya kampi ile hazirlik maçlari bu dogrultuda yürümektedir. Bu devre en fazla 20 maç oynayacagimiz düsünülürse Besiktas sampiyonlugun ve kupanin en güçlü adayidir.

- Saglik birimi sakatliklari azaltacak ve en kisa zamanda iyilestirecek biçimde yeniden yapilandirilmaktadir. Sakatlanan futbolcularimiz gerektiginde zaman geçirmeden dünya çapindaki uzmanlarin tedavisi altina da alinacaktir. Spor hekimliginin gerçek uygulama alani olan performans arttirici test ve kontrollar sezon boyunca düzenli olarak yapilmaya devam edilecektir.

- Takim kaptanligi teklif edilecek degil, teblig edilecek bir görevdir. Teknik ekibin önerisi ve yönetim kurulunun onayiyla uygun görülen oyuncumuza kaptanlik teblig edilir.

Yeri gelmisken takim kaptanimiz Mehmet Özdilek'le ilgili olarak yaratilan gürültüye de deginmek isteriz. Sezon basinda ancak bir yil daha aktif futbol oynayacagini açiklayan kaptanimizdan, en az dört yillik perspektifle kurdugumuz takimimizda sadece üç ay yararlanabilecegiz. Bizim esas üzerinde durmamiz gereken konu, daha önce futbolu birakan ve kulüpten de kopan degerli futbolcularimizin aksine ; kaptanimizdan Besiktas'in ileride nasil faydalanacagi olmalidir.

- Bu mevsim her modern kulüpte uygulanan ceza ve prim yönetmeligi takimimizin bünyesine uyarlanmis , futbolcularimiza teblig edilmis ve onlar tarafindan da imzalanmistir. Bu hesaplamalar dönemsel olarak yapilmakta ve uygulamaya konmaktadir.

- Futbolcu transferi sadece sezon basinda yapilan ve menejerlere birakilan bir faaliyet degildir. Besiktas'ta transfer 12 ay, 24 saat sürer. Teknik ekibin belirleyecegi ihtiyaçlar dogrultusunda yönetim gerekli arastirmalari yapip bir aday listesi belirler, bu aday listesinin içinden teknik ekibin seçecegi futbolcunun sözlesmesini yönetim gerçeklestirir.

Transfer çalismalari için sayili kulüplerin üye oldugu Interclubnet'e üye olunmus, içte ve dista izleme görevlileri atanmasina baslanmistir. Bugünkü öncelikli hedefimiz kadromuzda yeralan bütün futbolculardan maksimum da yararlanmaktir. Ancak kosullar olustugunda transfer yapmaktan da kaçinmayacagiz fakat bu süreç bütünüyle gizli isleyecektir.

- Altyapimiza modern bir sistem getirmek için gelistirdigimiz Akademi projesinin detaylarinin olusturulmasi için çalismalar baslamistir.

Sampiyonlar Ligi ile çok önemli olan Türkiye Ligi maçlarini ardarda oynadigimiz bir dönemde bütün bu tedbirleri ayni anda almamiz mümkün degildi. Amacimiz takimimizdaki zihni ve fiziksel daginikligi atmak ve futbol bölümümüzü modern temellere dayali olarak kurumsallastirmaktir.Basarili oldugumuzun ya da olmadigimizin ölçülecegi yer yesil sahalardir. Futbol maçlari basladiginda yapilan çalismalarin neticeleri sahada görülecektir.

Ne var ki takimimizin ilk yariyi puan farkiyla kapatacaginin anlasilmasi bazi çevreleri ciddi sekilde rahatsiz etmistir. Kaynagi belirsiz ve çogunlukla asilsiz bilgilerle Besiktas sorunlu bir kurum gibi gösterilmis ve yönetimimizin olgunlugu acizlik gibi gösterilmeye çalisilmistir. Bu kampanya, devre arasinda da iç islerimizin uluorta konusuldugu bir noktaya varmistir. Yaratilan kamuoyu ve görüslerin esasinda Besiktas'in gerçek kamuoyu olmadigini ve Besiktaslilarin gerçek görüslerini yansitmadigini çok iyi biliyoruz.

Yaratilan bu suni gündemi muhatap almayacagimiz gibi bu gündemle ugrasip asil hedef ve sorumluluklarimizdan da sapmayacagiz. Bu kesinlikle böyle bilinmelidir.

Biz bu yola basimizi Inönü Stadi'nda koyduk.Gazete sayfalarinda degil ama Inönü Stadi'nda asilmaya seve seve haziriz. 

 
Copyright © 1998
Ahmet Emre